دانلود پایان نامه

 

همه میگن حموم کردن قبل از خواب باعث ایجاد آرامش و خواب راحت می شه، اما همین دوستانی که اینجور نسخه هایی واسه خواب راحت ما می پیچند، از این نکته غافلند که مراقبت از مو و رسیدگی به امورات بعد از حموم چقدر سخته: خشک کردن موها، رسیدگی به اونا و بقیه مراسم بعد از حموم انرژی خیلی از شما میگیره. متأسفانه گزینه بیشتر ما در این هنگام همون انتخاب تنبلیه. با موی خیس می خوابیم و نمی دونیم ضرری که واسه خود ایجاد می کنیم خیلی بیشتر از حموم نرفتن و خط کشیدن دور خواب آروم بعد از حمامه. اما واقعا به چه دلیل نباید با موی خیس بخوابیم؟

آرامش

 

بالش مرطوب زمینه اصلی ایجاد باکتری هاست

وقتی با سر خیس روی بالش تون می خوابید، رطوبت بهش منتقل می شه و درنتیجه مقدار خیلی زیادی باکتری خطرناک روی اون جمع می شه.

سرما می خورید

وقتی با موهای خیس می خوابید، امکان داره به سرماخوردگی گرفتار شید. این موضوع به خاطر رطوبت موها نیس بلکه دلیل اون همون باکتری هاییه که به دلیل ی رطوبت در بالش تون جا خوش می کنن و با تماس چشما، دهن و بینی با اون موجب عفونتای میکروبی و ویروسی می شن.

عفونت میکروبی تهدیدتان می کنه

قرار گرفتن پوست در خطر باکتریای مرطوب، بدن شما رو در برابر دچار شدن به عفونتا ضعیف می کنه. از شایع ترین مشکلاتی که واسه تون پیش خواهد اومد میشه به شوره سر، ریزش مو و کچلی در ناحیه پوست سر اشاره کرد.

موهاتون بدحالت می شن

شاید در ظاهر به نظر نرسه که بالش مرطوب و خوابیدن با موی خیس می تونه واسه پوست و موی شما مشکلات جدی بسازه. اما واقعیت اینه که بالش مرطوب، بر شکل، حالت و سرحالی مو اثر می ذاره. باکتریا کار خود رو می کنن و باعث می شن موهاتون خشک و بی حالت شن یا دچار خشکی پوست، جوش و بقیه آسیبا و عفونتا شید.

یک سوم از خوابای زندگی تون با باکتریا سپری می شه!

به این مورد دقت کنین: به طور متوسط هر فرد عادی در بیست و چاری ۸ ساعت خواب شبونه داره، یعنی ۵۶ ساعت در هفته و ۲,۹۱۲ ساعت در سال. اگه شما ۷۵ سال عمر کنین (که آرزو داریم هزارساله بشین و فقط مثلا عرض می کنیم): یعنی شما ۲۱۸,۴۰۰ ساعت از عمر خود رو روی بالش می گذرونین.

این ارقام بسیار قابل توجه هستن، پس واسه حفظ سلامتی خود نیازه که نکات بهداشتی مربوط به بالش رو خوب بدونین. جدا از اینکه اینکه باید اقدامات لازم واسه از بین بردن باکتریای روی بالش رو در برنامه نظافت خود بذارین، باید حواس تون باشه که این باکتریا اصلا تولید نشن و روی بالش جا خوش نکنن. عادت کنین که همیشه روبالشی خود رو بشورید و خشک کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل مردها و زنان تصمیمات اقتصادی متفاوتی می گیرند؟ 

به چه دلیل با موی خیس می خوابیم؟

وقتی شبا به حموم میریم، طبیعتا خسته هستیم و بعد از خروج از حموم، حال وحوصله ی رسیدگی به موهایمان رو نداریم. فکر می کنیم که امشب رو با موی خیس می خوابم و هیچ عیبی هم نداره. اما همین یک بار کافیه تا خود رو در خطر باکتریای مضر قرار بدیم. در هر حال ما بنا به دلایل زیر خواب رو بر خشک کردن موها ترجیح میدیم، دقت کنین:

  • وقتی شب از حموم بیرون میایم، معمولا خسته هستیم و دوست داریم سریع تر به رختخواب پناه ببریم و با حفظ آرامش و حالت خوشی که حموم کردن به ما داده، مستقیما به دنیای رؤیاها سفر کنیم. تنبلی توأم با احساس خستگی کار دست مون می ده.
  • بعضی وقتا هم هدف از خشک نکردن موها، آسیب ندیدن مو در برابر گرما سشوار و … است. اما خشک نکردن موها، اونا رو به مشکلات جدی تری گرفتار می کنه.

چیکار باید کرد؟

باید حواس تون باشه که با موی خیس نخوابید و درصورتی که این موضوع پیش اومد و آخرش با موی خیس به خواب رفتید، کارایی واسه جلوگیری از اتفاق مشکلات میکروبی و … در پیش بگیرین:

۱. موهاتون رو صبحا بشورید

اگه صبحا موی خود رو بشورید، دیگر با مشکل بالش مرطوب، باکتری و … سر و کار نخواهید داشت چون رطوبت موها در طول روز خشک می شه. جدا از اینکه اینکه دوش گرفتن در صبح بعضی وقتا امتیازات زیادی داره و یکی از راه های فوق العاده واسه شروع کردن روز شماس. حموم کردن در صبح، تا حدودی موجب سم زدایی بدن می شه و درنتیجه تمیز و سرحال آماده ی فعالیتای روزانه میشید.

۲. سشوار رو جلوی دست بذارین

اگه سشوار رو جلوی دست بذارین، به محض خروج از حموم به سراغ اون خواهید رفت و موها رو خشک می کنین. در دسترس بودن، امکان استفاده رو بالاتر می بره و دیگر احتیاج نیس که همت زیادی به خرج بدین و سراغ سشوار برید و موها رو خشک کنین.

۳. یک حوله ی خشک روی بالش تون بذارین

در هر حال بعضی وقتا پیش میاد که شما از فرط خستگی با موهای خیس به رختخواب برید. اگه حوله ای خشک رو قبل از خواب روی بالش قرار بدین از شر باکتریای عفونت زا خلاص میشید. به کمک حوله ی خشک رطوبت موهاتون گرفته می شه. البته تا جایی که می تونین در برابر وسوسهای مختلف مقاومت کنین اما اگه خدای نکرده تنبلی بر شما غلبه کرد، این راه حل رو فراموش نکنین.

p
دسته‌ها: آموزشی