به عددی که در شناسنامه تون به عنوان سن واقعی تون درج شده، اهمیتی ندین. سن واقعی شما همونیه که در صورتتون موج می زنه. واسه اینکه بتونین صورت و بدنی جوون داشته باشین و مقابل گذشت زمان و پیری قد علم کنین، کافیه بعضی از عادتای نادرست رو کنار بذارین. در این مطلب هفت عادت نادرستی که باعث سرعت بخشیدن به روند پیری شما می شه رو عنوان می کنیم. لطفا با ما همراه باشین.

1- زیاد آرایش می کنین

بدیش اینه بعضی از خانوما صورت خود رو با بوم نقاشی اشتباه می گیرن. آرایش و آراستگی یکی از روشای جوون موندن است، اما زیاده روی در آرایش باعث پیری زودتر از موعد معمولی پوست می شه.

 

مطمئنا بیشتر خانوما واسه پوش,ندن گودی زیر چشم، چین و چروک و پامرغیای دور چشم به لوازم آرایشی متوسل می شن.

 

درسته که استفاده درست از لوازم آرایشی می تونه بعضی از مشکلات پوستی رو رفع و مراجعه کنه، اما وقتی که این مواد به طور افراطی و نادرست استفاده می شن، برعکس عمل کرده و اتفاقا باعث بروز مشکلات پوستی می شن.

 

وقتی که محققان صورت ایشون رو با یه ماه قبل اون مقایسه کردن فهمیدن که پوست ایشون به مدت 10 سال پیرتر شده.

محققان با مقایسه مصرف کننده های افراطی مواد شیرین با بقیه افراد دیدن آدمایی که مواد شیرین کمتری مصرف می کنن پوستی سرحال تری دارن و چین و چروک پوست اونا کمتر از مصرف کننده های افراطی شیرینی جات است

2- هر هفته کمتر از سه مرتبه رابطه زناشویی دارین

داشتن روابط زناشویی منظم به جوون موندن جسم و روح کمک می کنه. این رو ما نمی گیم یافته های بررسیای محققان Royal Edinburgh Hospital نشون میده که داشتن سه بار رابطه زناشویی در هفته باعث می شه روی فرم باشین و جوون تر به نظر برسین.

 

این محققان به مدت 10 سال روی 3500 داوطلب بین 45 تا 55 سال مطالعه کردن. محققان بعد از مقایسه جنبه ظاهری و سلامت این افراد با عادتای جنسی شون به این نتیجه رسیدن آدمایی که هر هفته دست کم سه بار رابطه زناشویی داشتن، جوون تر از بقیه به نظر می رسن.

 

به نظر محققان این افراد حدود 7 تا 12 سال جوون تر از سن واقعی شون به نظر می رسن. این محققان فکر می کنن که رابطه جنسی مثل ورزش ایروبیک اثر کرده و باعث افزایش ضربان قلب می شه و گردش خون و اکسیژن رو در بدن بالا می بره.

 

3- به اندازه کافی نمی خوابید

بدونین و بدونین که خواب کم خطر بروز چین و چروک روی پوست رو دو برابر می کنه.

 

یکی از برنده های معروف لوازم آرایشی، سفارش انجام یه تحقیق علمی رو داد و محققان 60 زن بین 30 تا 49 سال رو تحت نظر گرفتن.

 

این محققان وضعیت پوست خانمایی که کمتر از 5 ساعت خوابیده بودن رو با خانمایی که ساعات خواب بیشتری داشتن مقایسه کردن.

اونا فهمیدن که پوست گروه اول دو برابر گروه دوم چروک شده.

 

یادتون نره که اگه بدن زمان کافی واسه استراحت نداشته باشه، پوست خاصیت ارتجاعی خود رو از دست میده و نمی تونه خوب رطوبت خود رو حفظ کنه و احیا شه.

 

4- در مصرف مواد شیرین زیاده روی می کنین

مصرف زیاد مواد شیرین، نه فقط تناسب اندام رو با خطر جدی مواجه می کنه، بلکه به سلامت و سرحالی پوست هم آسیب می زنه.

 

یافته های پژوهشی که در British Journal of dermatology به چاپ رسیده نشون میده قند زیاد باعث پخش شدن پروتئینا در بدن می شه که کلاژن و الاستین پوست رو تخریب کرده و روند پیری رو سرعت میدن.

 

محققان با مقایسه مصرف کننده های افراطی مواد شیرین با بقیه افراد دیدن آدمایی که مواد شیرین کمتری مصرف می کنن پوستی سرحال تری دارن و چین و چروک پوست اونا کمتر از مصرف کننده های افراطی شیرینی جاته.

 

پیشنهاد می کنیم مصرف مواد قندی رو کم کنین. مواد شیرین مخصوصا بعد از 35 سالگی اثر تخریبی خود رو بیشتر نمایان میسازن.

 

5- مدت زیادی در برابر نور آفتاب قرار می گیرین

مطمئنا میدونید که اشعه های ماورای بنفش نور خورشید واسه سلامت پوست خطرناک هستن.

 

قرار گرفتن زیاد در برابر نور آفتاب باعث بروز لکه های قهوه ای و چین و چروک بیشتر می شه.

 

واسه پیشگیری از این مشکل حتما قبل از خروج از منزل کرم ضدآفتاب بزنین. فرقی نمی کنه زمستون باشه یا تابستون. شما باید به طور مرتب ضدآفتاب بزنین و هر چند ساعت یه بار اونو تجدید کنین.

 

6- در مصرف سوسیس و کالباس زیاده روی می کنین

امان از سوسیس و کالباس که به سلامتی رحم نمی کنن.

 

یافته های یه تحقیق اروپایی که در مورد مصرف زیاد این فراوردهای گوشتی انجام شده نشون میده این مواد غذایی خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی و مرگ و میر رو زیاد می کنن.

 

محققان مدت 13 سال، عادتای غذایی 500هزار داوطلب رو بررسی کرده و به این نتیجه رسیدن مصرف روزانه 40 تا 80 گرم سوسیس و کالباس خطر مرگ و میر رو 9 درصد زیاد می کنه.

مصرف روزانه 80 تا 160 گرم، این خطر رو به 21 درصد میرسونه و بیشتر از اونم این خطر رو تا 44 درصد بالا می بره.

 

مصرف این مواد غذایی در هر سن و سالی که باشین، خطر بیماریایی مانند دیابت، کلسترول بالای خون، سرطان و چیزای دیگه ای به جز اینا رو زیاد می کنه.

 

محققان فکر می کنن که این مواد غذایی باعث تغذیه عواملی می شه که خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنن.

 

این مواد غذایی به دلیل ترکیبات ناجور و شیمیایی که دارن باعث فعال شدن رادیکالای آزاد می شن. بدیش اینه این مولکولای مضر هم به سلامت پوست رحم نکرده و باعث پیری سلولای پوست می شن.

 

7- با صدای بلند موسیقی گوش می دید

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند باعث مشکلات شنوایی جدی می شه.

 

یافته های بررسیای محققان دانشگاه هاروارد نشون میده که قرار گرفتن روزانه بیشتر از دقیقه در برابر صداهای بلند، باعث تخریب سلولای گوش داخلی شده و خیلی شنوایی رو کم می کنه.

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا