: مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

روی از موارد کلیدی حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن حساب می شه

 

7 دلیلی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شه
سیستم ایمنی بدن نقش دیوار حفاظتی بدن شما در برابر تهاجمات خارجی رو داره پس بهتره در افزایش کارایی و قدرت اون تلاش کنین در این مقاله به بررسی ۸ دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می پردازیم.

 

1- آلودگی شیمیایی
امروزه بیشتر از ۸۵۰۰۰ ماده شیمیایی مصنوعی نوین در محیط هست که سیستم ایمنی بدن قبل از این هیچ وقت با اون مواجه نشده بود.

 

2- مصرف غذاهای بدون آنزیم کارکرد سیستم ایمنی رو ضعیف کردن می کنه
آنزیمایی که موجب رسیده شدن غذا می شن واسه هضم غذا در بدن هم لازم ان. اما تولیدکنندگان غذا به این نتیجه رسیدن که حذف این آنزیما درزمان روند تولید، دووم اونو درقفسهای فروشگاه زیاد می کنه. مصرف اینجور غذاهای شایعی، نه فقط موجب مشکلات زیادی درهضم غذا می شه بلکه واسه سیستم ایمنی بدن هم مضره.

چرایی اون؟ بدون این آنزیم، پروتئین موجود در غذاها به طور ناقص هضم می گردن. بعد بخشی از ذرات اون پروتئین وارد رگای خونی شده، اشتباهی به عنوان حمله کنندگان بیگانه شناخته می شن هم اینکه بار سنگینی رو بر دوش سیستم ایمنی بدن محول می کنن. اگه بخوایم مقایسه کنیم و روشن شدن موضوع باید گفت که وزن پروتئین موجود در همبرگر هزاران برابر بیشتر از وزن کلی ذرات ویروسی موجود در بدن شخص گرفتار به آنفولانزاست!

 

3- نبود تعادل باکتریای روده باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شه
در مورد سلامت تعداد باکتریای موجود در روده ها بیشتر از تعداد سلولای موجود در کل بدنه! پس تعجبی نداره که بیشتر فعالیتای ایمنی در روده ها انجام قبول می کنه. باکتریای به درد بخور موجود در روده (موسوم به پروبیوتیکا) با سیستم ایمنی دست به دست داده تا عفونتای شرور رو از بدن دور کنن. بدیش اینه، وفور مصرف آنتی بیوتیک ها و آنتی اسیدها هم اینکه رژیمای غذایی پر از قند که عامل عفونتای گلو و دهانیست، موجب درهم پارگی تعادل باکتریایی شده، منتهی به رشد باکتریای ناسالم و عفونی گشته و در آخر سیستم ایمنی رو ضعیف می کنن.

پروبیوتیکا می تونن بسیار به درد بخور باشن، اما این لازمه به کار گیری داروهایی با روکش پلیمری (هماهنگ با روده) واسه حفظ سلامت پروبیوتیکا هنگام عبور از معده می شه. درغیر این صورت، اونا به وسیله اسیدهای معده کشته می شن و توان جنگ با عفونتای شرور براشون باقی نخواد موند. یکی از فوق العاده ترین داروها با روکش پلیمری محافظ روده و پروبیوتیکا Pearls Eliteه. این مرواریدها مثل یه تانک نظامی کوچیک عمل میکنن که مسئؤلیت حمل باکتریا در صحت و سلامت کامل موقع عبور از راه اسید معده رو رو دوش دارن، یعنی جایی که حل می شن و بیشتر از ۵ بیلیون سرباز پروبیوتیک رو در بالاترین درجه سلامت پیاده می کنن.

 

4- سیستم ایمنی بدن با فقر روی  ضعیف می شه
روی از موارد کلیدی حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن حساب می شه. اما این ماده معدنی محدود درزمان روند جفت و جور غذا از بین میره. هم اینکه، عفونتای طولانی و التهابات منتهی به نابودی بیشتر از قبل روی در بدن می شه. این چرخه فاسد کمبود روی و عفونت بیشتر موجب از دست رفتن روی بیشتری از بدن می شه.

 

کمبود خواب یکی از آشکارترین دلایل ضعیف شدن  سیستم ایمنی بدنه

 

5- کمبود خواب از دلایل تضعف سیستم ایمنی بدنه
با خوابی راحت سیستم ایمنی رو بازسازی کنین. در واقع کمبود خواب یکی از آشکارترین دلایل تضعف سیستم ایمنی حساب می شه و در قرن ۲۱ کمبود خواب در اندازه وسیع دیده شده! درزمان ۱۳۰ سال گذشته، میانگین خواب شبونه از ۹ ساعت به ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه کم شده که ضعف سیستم ایمنی رو شدید شدن می کنه.

 

6- کارکرد سیستم ایمنی با مصرف زیاد قند ضعیف کردن می شه
حجم قند موجود در قوطیای نوشیدنی کارکرد سیستم ایمنی رو به مدت ۳ ساعت تا ۳۰٪ سرکوب می کنه. هرساله به طور میانگین حدود ۶۸ کیلوگرم قند در برنامه غذایی امریکاییا درزمان روند جفت و جور غذا وارد می شه که وضعیت سیستم ایمنی رو شدیدا پریشون می کنه. (هم اینکه مصرف افراطی قند عفونت دهن و گلو رو شدید شدن کرده، موجب گسترش تخمیر در بدن می شه.)

 

7- ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به دلیل نبود توازن هورمونا
کارکرد درست غدد فوق کلیوی یکی از چیزای مهم داشتن سیستم ایمنی قویست. اما به دلیل استرسای یه ریز، کمبود خواب، مصرف افراطی قند و عوامل دیگه، کارکرد غدد فوق کلیوی در خیلی از مردم یا کم کاره یا پرکار و همین امر در ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن موثره.

.

منبع :