به نقل از مجله سیب سبز:  می دونین هوای خیلی سرد، افسردگی، فشار کاری، خوردن غذاهای دیرهضم و حتی مریضیای لثه از عوامل سکته قلبی هستن؟ جالبه بدونین براساس جدیدترین تحقیقات این عوامل که شاید واسه خیلی از مردم تعجب آور و غیرمعمول به نظر برسن، از دلیلای مهم در بروز سکته قلبی (به خصوص در افراد بدون زمینه ناراحتیای قلبی) هستن. به گفته دکتر جون لوری رئیس مرکز پیشگیری از سکته قلبی در فلوریدای آمریکا، 50درصد از آدمایی که به دلیل سکته قلبی در بیمارستان بستری می شن کلسترول بالا نداشته و حتی فشارخون طبیعی دارن و سیگاری نیستن، پس شناخت عوامل مخفی سکته قلبی خیلی با اهمیته و می تونه از بروز سکته قلبی و مرگ و میر به وجود اومده به وسیله اون جلوگیری کنه. مهمه که سکته و ناراحتیای قلبی  اولین عامل مرگ و میر در بسیاری کشورای جهان شناخته شده. پس با شناخت این عوامل که در ادامه توضیح داده شدن از بروز سکته قلبی پیشگیری کنین.

افسردگی رو جدی بگیرین…

افسردگی طولانی می تونه باعث بروز سکته و ناراحتیای قلبی- عروقی شه. دکتر زیمرمن متخصص قلب میگه افسردگی به عنوان یه عامل جداگونه و جدا از عوامل دیگری مثل کشیدن سیگار، چاقی و نبود جنب و جوش در بروز سکته قلبی موثر شناخته شده.  با اینکه در گذشته پزشکان تصور می کردن که درمان افسردگی در بیماران گرفتار به مریضیای قلبی– عروقی تاثیری روی بهتر شدن وضعیت اونا نداره اما تحقیقات جدید نشون میده که درمان افسردگی قبل از بروز علائم مریضی قلبی– عروقی خطر سکته رو در این افراد تا 50درصد کم می کنه.

در هوای سرد مراقب خودتون باشین…

براساس آخرین تحقیقات انجام گرفته هوای خیلی سرد باعث تنگ شدن و انقباض رگا و درنتیجه بالا رفتن یهویی فشارخون می شه. در واقع هر چی هوا سردتر شه خطر سکته قلبی هم زیاد می شه. جالبه بدونین که در هر سال 11هزار شهروند آمریکایی با بروز سرمای شدید و بارش سنگین برف به دلیل سکته و ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری می شن. هم اینکه براساس تحقیقات جدیدی که به وسیله انجمن مریضیای قلبی در آمریکا انجام شده هوای بسیار سرد همراه با رطوبت بالا و تغییرات شدید و یهویی دما باعث افزایش خطر سکته قلبی و بستری شدن افراد در بیمارستان می شه.

جالبه که در زمستونا با هر 5 درجه افزایش دما خطر سکته قلبی 3درصد کم میشه. از گذشته هم سرمای شدید از عوامل سکته قلبی در فصل زمستون شناخته شده، پس پیشنهاد می شه در فصل زمستون لباس گرم پوشیده و از استرس و فشار کاری خود
کم کنین.

از فشار کاری خود کم کنین…

قابل توجه آدمایی که شدیدا کار می کنن: طبق گزارش ان بی سی  استرس عامل یه سوم از موارد سکته قلبیه و تازه  فشار کاری زیادتر از اندازه می تونه خطر سکته قلبی رو دو برابر زیاد کنه. البته خبر خوب اینکه به گفته دکتر لوری شما می تونین با انجام فعالیتایی که استرس رو کم می کنن خیلی خطر سکته قلبی رو هم کمتر کرده و به سلامت قلب خود کمک کنین.

تحقیقی که روی گروهی از افراد شرکت کننده در دوره آموزش کنترل استرس انجام شده نشون میده در انتهای این دوره فشارخون و سطوح قند خون این افراد با کم شدن استرس شون به اندازه زیادی کاهش پیدا کرده. البته خیلی از این افراد در اول از اندازه استرس خود بی اطلاع بودن. بهترین پیشنهاد واسه حفظ سلامت قلب کم کردن فشار کاری و رفتن به مسافرت هر چند وقت یه باره.

مراقب افزایش سطح میلوپراکساید خود باشین…

براساس تحقیقات موسسه کلیولند، سطوح میلوپراکساید(بیان کننده التهابی در بدن که از مواد سازنده گلبولای سفیده) بهترین نشونه واسه تشخیص خطر سکته قلبیه. جدیدترین تحقیقات نشون میده که افزایش سطح میلوپراکساید باعث می شه کلسترول خوب به کلسترول بد تبدیل شده و در رگا رسوب کنه. با آزمایش خون میشه سطح میلوپراکساید رو اندازه گیری کرد. بالا بودن سطح این ماده باعث می شه تا خطر مرگ به وجود اومده به وسیله مریضیای قلبی- عروقی در افراد دو برابر زیاد شه. بهتره بدونین که بهترین راه واسه جلوگیری از التهاب در بدن و پایین آوردن سطح میلوپراکساید، کم کردن وزن، انجام ورزش منظم، مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات و مصرف کمتر مواد قندی و چربیه.

شکر و کربوهیدراتای ساده دشمن شمان

براساس تحقیقات زیادی که انجام شده  شیرینیا، شکلات و آبنبات نه فقط باعث چاقی می شن بلکه می تونن کشنده هم باشن.  در واقع با افزایش مصرف مواد قندی خطر مریضیای قلبی- عروقی هم به اندازه زیادی زیاد می شه.  دکتر لوری میگه مصرف زیاد کربوهیدراتای ساده دیگه مثل سیب زمینی تنوری می تونه واسه سلامت قلب ضرر داشته باشه چراکه این مواد در جریان خون به سرعت به قند تبدیل شده و باعث آسیب رسوندن به عروق و ایجاد مقاومت به انسولین می شن که عامل مهم دچار شدن به دیابت نوع 2 و سکته قلبیه. این مواد عامل بالا رفتن کلسترول خون هم هستن و این جوری قلب رو دچار مشکل می کنن.

سردرد های میگرنی شدید می تونن کشنده باشن…

براساس گزارش همایش هرساله انجمن نورولوژی آمریکا، خطر سکته قلبی و گرفتگی عروق در خانومای گرفتار به میگرن که دچار علائم اونو (یعنی علائم قبل از شروع سردرد مثل تاری دید و … هستن) بیشتره. در تحقیق دراز مدت انجمن سلامت زنان در آمریکا  27هزار و 860 خانوم بررسی شدن و محققان به این نتیجه رسیدن که خطر سکته در خانومای گرفتار به میگرن همراه با علائم اونو نسبت به بقیه خانوما به اندازه زیادی بیشتره. هم اینکه تحقیقات نشون میده که کشیدن سیگار در افراد گرفتار به میگرن خطر سکته رو تا برابر زیاد می کنه که خود دلیلی روشن واسه اهمیت ترک سیگار به خصوص در افراد گرفتار به میگرنه.

از هر دهانشویه ای استفاده نکنین…

براساس تحقیقات محققان انگلیسی به کار گیری بعضی دهانشویها واسه سلامت قلب و عروق ضرر داشته و خطر سکته های قلبی و مغزی رو زیاد می کنه. یافته های تحقیقات اونا نشون داده که یه جور از این دهانشویها که به عنوان یه ضدعفونی کننده قوی شامل ماده ای به نام کلرواکسیدینه چند ساعت بعد از مصرف باعث بالا رفتن فشارخون در افراد سالم می شه. البته به گفته دکتر لوری این مسئله نباید باعث شه که شما مراقب سلامت دهن خود نباشین چراکه مریضیای لثه هم از عوامل مهم بروز سکته قلبی هستن. یافته های تحقیقی که در سال 2013 روی 420 نفر بین سنین 60 تا 76 سال انجام شده نشون میده که حفظ سلامت دهن و دندون به اندازه زیادی باعث کاهش خطر تشکیل پلاک در عروق این افراد بوده و محققان براساس دلایل موجود در تحقیقات به این نتیجه رسیدن که سلامت دندون ها و لثه تاثیر مستقیمی بر سلامت قلب و عروق داره.

جمع آوری سلامت اکاایران