امروزه گسترش نازایی در بین زوجای جوون به اندازه ای زیاد شده که میشه اونو به عنوان یکی از بحرانای سلامت در جامعه در نظر گرفت. لازمه بدونین ناباروری مردان بخش بزرگی از این مشکلات رو تشکیل میده و بزرگ ترین دلیل این ناباروری، مشکلات اسپرمیه. پس به طور کامل به طور کامل مشخصه که سلامت پدر نقش بسیار مهمی در سلامت نوزاد داشته باشه. 

اسپرم مردان می تونه تحت تاثیر عوامل زیادی قرار بگیره. سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنیای الکلی و البته خیلی از داروها سلامت اسپرم رو تحت تاثیر قرار میدن.

 

دمای بیضها بر وضعیت باروری تاثیر میذاره؟

بله ممکنه درست باشه. دلیل قرار گرفتن بیضها در خارج از بدن هم همینه. دمای ایمن واسه اسپرما 34.5 درجه سانتی گراده، یعنی دمایی پایین تر از دمای داخل بدن (37 درجه سانتی گراد).

کار کردن در محیطای گرم مانند خشک شویی، نانوایی و یا کارخانه ذوب آهن و یا کار نشسته در دراز مدت، می تونه دمای بیضها رو زیاد کنه. پس تولید و بلوغ اسپرما رو تحت تاثیر قرار میده.

بد نیس بدونین استفاده دراز مدت از لپ تاپ در حالی که روی پاهای شما قرار داشته باشه، می تونه با افزایش دمای بیضها یکی از تهدیدهای سلامتی باشه که می شه اونو به ناباروری ربط داد.

 

ورزش هم می تونه مشکل ساز باشه؟

شمام ممکنه این رو شنیده باشین که دوچرخه سواری می تونه در باروری مردان مشکل ساز باشه. این درسته که مردانی که به طور حرفه ای دوچرخه سواری می کنن، ممکنه اسپرمای کمتر، ضعیف تر و یا کم جنب و جوش تری داشته باشن.

دلیل واقعی این تاثیر دوچرخه سواری بر مردان هنوز مشخص نیس، اما بعضی فرضیه ها می گن دلیل می تونه فشار وارد شده به وجود اومده به وسیله زین دوچرخه باشه و یه سریای دیگه می گن افزایش دما و حرارته که این مشکل رو بوجود میاره.

البته نظرهای دیگری هم هست که کاهش جریان خون به ناحیه تناسلی در اثر دوچرخه سواری دراز مدت رو مقصر دونسته ان.

استرس شدید می تونه سلامت اسپرما و تعداد اونا رو تحت تاثیر بذاره. واقعا استرس این کار رو با کم شدن سطح هورمونی به نام هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) که واسه تولید اسپرما لازمه انجام میده

وزن هم تاثیری در وضعیت باروری مردان داره؟

به طور کامل مشخصه که داشتن وزن طبیعی از تموم جهات واسه سلامتی خوبه. اما داشتن اضافه وزن، یعنی داشتن BMI بیشتر از 25 می تونه بر کمیت و کیفیت اسپرم ها تاثیر بزاره.

مطمئنا در مردان چاق یعنی اونایی که BMI 30 و یا بیشتر دارن این تاثیر منفی بیشتر هستش. پس اگه شمام BMI 30 و یا بالاتر دارین، بد نیس قبل از تصمیم واسه پدر شدن کمی از وزن خود رو کم کنین.

 

نگاهی هم به داروهای مصرفی تون بندازین!

گزارشای زیادی درباره اثرات منفی بعضی داروهای نسخه ای بر سیستم تناسلی مردان هست، مثلا داروی ساده ای مانند سایمتیدین، بعضی آنتی بیوتیک ها و بعضی داروهای ضد فشار خون.

اون دسته از داروهای ضد فشار خونی که با کارکرد کنترل کانالای کلسیمی کار می کنن، می تونن توانایی اسپرم در نفوذ به غشای تخمک رو کم کنن و از این جهت نقشی در کاهش باروری داشته باشن.

 

بعضی از مهم ترین این داروها واسه مردان عبارتند از:

– اسپرینولاکتون که ترکیبی از چند داروی ضد فشار خونه، می تونه با تاثیر بر تولید هورمون تستوسترون در مردان، تولید اسپرما رو تحت تاثیر بذاره.

– سولفاسالازین که در درمان بیماریایی مانند سندرم روده تحریک پذیر، کولیتا و مریضی کرون پیشنهاد می شه می تونه در بلوغ اسپرما ایجاد مشکل کنه.

– آنتی بیوتیکایی مانند تتراسایکلین، جنتامایسین، نومایسین و اریترومایسین می تونن اثرات منفی در بلوغ اسپرما، حرکت و تعداد اونا داشته باشن.

– سیکلوسپورین که معمولا در بهبود بافتا پس از انجام جراحی پیوند عضو مصرف می شه هم می تونه تاثیراتی در باروری مردان داشته باشه.

استرس با باروری مردان چه می کنه؟

استرس شدید می تونه سلامت اسپرما و تعداد اونا رو تحت تاثیر بذاره.

واقعا استرس این کار رو با کم شدن سطح هورمونی به نام هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) که واسه تولید اسپرما لازمه انجام میده.

از طرفی داشتن استرس بر روابط خانوادگی و میل جنسی هم تاثیر داره و این خود می تونه علتی مهم در نبود موفقیت در باروری باشه.

 

عفونتای تناسلی ربطی به ناباروری دارن؟

مطمئنا بی توجهی و نبود پیگیری بیماریای عفونی، مخصوصا وقتی که اندامای تناسلی رو مورد هدف قرار داده باشن می تونه بر سلامت جنسی فرد اثر داشته باشه.

آقایون کمتر از خانوما به عفونتای تناسلی گرفتار می شن و بدیش اینه در بیشتر موراد به اون بی توجه ان.

اما لازمه بدونین بعضی عفونتای مجاری ادراری مخصوصا اونایی که اپیدیدیم رو درگیر می کنن، می تونن به کاهش باروری مردان در دراز مدت منجر شن.

 

سموم، فلزها و آفت کش ها

بررسیا نشون دادن که بعضی آفت کشای خاص، حلالای شیمیایی، آلودگیا، گردوغبار و یه سریای دیگه از ترکیبات خاص در محیط می تونه به مشکلات باروری در مردان از جمله تغییر شکل اسپرم و کاهش تعداد اونا منجر شه.

روبرو شدن تکراری با ترکیبات شیمیایی و آفت کشا در باغا و مزرعها، مخصوصا اونایی که اسپری می شن و در هوا پخش می شن، می تونن بر باروری مردان تاثیر بذارن.

مسمومیت شدید با سرب، مانند اتفاقی که واسه کارگران معدن و یا آدمایی که با باتریای سربی سروکار دارن میفته، می تونه اثرات منفی زیادی بر سلامت جنسی مردان و هم زنان داشته باشه.

روبرو شدن با اشعه ایکس هم می تونه دلیل دیگه دچار شدن به مشکلات باروری در مردان و زنان باشه.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا