7 علامت بسیار عجیب میگرن

سردرد و بعد از اون میگرنا. اگه شما از دومی رنج می برید، میدونید که اصطلاح درد واسه اون انصاف نیس. میگرن می تونه فلج کنده باشه. اما درد شدید سر به کنار، میگرنا بیشتر با علائم عجیبی همراه هستن، چیزی که در سردردای معمولی تجربه نمی شه. از چیزای عجیب و غریبی که دور و بر چشم می چرخه تا حس بویایی خیلی قوی.

آشنایی با نشونه ها و علائم مرموز میگرن

در ادامه توضیحاتی واسه همه مشکلات جانبی عجیب مربوط به میگرن آورده شده.

تصور لکه ها

لکا، جرقه یا نور و نقاط مشکی “اونو” نامیده می شن. که نتیجه بالا و پایین شدن لایه رویی بینایی مغز شماس. دکتر مارک گرین، مدیر مرکز پزشکی درد و سردرد در بیمارستان Mount Sinai نیویورک میگه: مانند سوختن جنگله که می سوزد و زمین سوخته به جا میذاره. گرین میگه که، قطعه پس سری مغز شما رشته های عصبی رو فعال می کنه و بعد از کار میندازه، چیزی که درخشندگی و بعد از اون لکه های تاریک رو بوجود می آورد.

دکتر جوزف سافدیه ، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی پروتستان Weill Cornell در نیویورک میگه که، بعضی وقتا افراد فکر می کنن تنها یه چشمه که دچار اونو بینایی شده. اما واقعا، اونو در موارد نادر به سمت چپ میدون دید محدود می شه. سافدیه میگه، اگه چشم چپ خود رو بپوشونین، بازم در چشم راست خود اونو تجربه می کنین.

چرخش اتاق

خیلی از مردم حالت نوسانی و چرخشی رو تجربه می کنن. اونا درزمان تجربه میگرن حس می کنن اگه دراز نکشند، ممکنه پرت شن. تغییرات به وجود اومده به وسیله میگرنِ یهویی، در شیمی مغز می تونه تعادل داخلی گوش رو با روشی مشابه سرگیجه برهم زند، چیزی که بیشتر احساس تهوع رو بوجود می آورد. واقعا، تحقیقات نشون میده که میگرن و سرگیجه بیشتر همراه هم هستن.

سوزش و مورمور شدن اعضای بدن

درست همونطور که لایه رویی بینایی شما بالا و پایین می شه، روی بقیه جنبه های فعالیت مغز شمام تاثیر میذاره. تحقیقات نشون می دهد که بعضی از اشکال اونو، اعصاب حسی رو فعال می کنه به روشی موجب سوزش بخشی از بدن می شه. بعد عصبا آروم می شن و موجب بی حسی می گردن. پس، سوزش و بی حسی رو در دستانتون حس می کنین! این دیگه محصول فعالیت مغزی مغشوش شما هستش.

حساسیت لامسه

مانند یه آفتاب سوختگی بد، در بعضی از اوراای حساس، کم ترین تماس موجب درد شدید می شه، شرایطی مانند حساسیت زیادتر از اندازه نورونا. این درد وقتی عروق خونی ملتهب، عصبای درد در ستون فقرات و سر رو زیادتر از اندازه تحریک کنه، ایجاد میشه. اگه تجربه اش کردین، به پزشکتون بگید. به چه دلیل؟ اگه از حساسیت زیادتر از اندازه نورونا هم رنج می برید، تریپتانا، داروهای تجویزی شایع مورد استفاده در درمان میگرن، کمترین تاثیر رو داره.

چهره خنده دار

اورای می تونه بر صورت، لبا و یا زبون که به نام چیرو دهانی شناخته می شه، تاثیر گذارد و توانایی شما در صحبت کردن و خوردن رو دچار مشکل کنه. نوع مشابهی از اونو می تونه باعث حذف بعضی از صحبتتون شه و یا مانع توانایی شما در به یادآوردن کلمات. دکتر الکساندر ماسکوپ، مدیر و موسس مرکز سردرد نیویورک میگه: این آسیب باعث می شه افراد گرفتار، نگران وجود تومور مغزی یا سکته مغزی شن. مراجعه به دکتر واسه فهمیدن اون چیزی که اتفاق میفته و پیدا کردن درمان لازمه.

بوهای آزارنده

ممکنه بوهای بسیار شدید که موجب تهوع می شه رو تشخیص بدین. سفدیه میگه که، شما تنها نیستین: تقریبا نصف مبتلایان به میگرن به بو حساسیت دارن. نام مستعار اون اسموفوبیاست. بدیش اینه، دیگه کوکیای تازه پخته شده اشتها آور نیستن. عوضش اون بوها واسه حس بویایی مغز باری اضافی هستن و تقریبا هر بویی موجب به هم خوردن معده می شه.

حساسیت به نور

تنها بوها نیستن که خیلی قوی می شن. ماسکوپ میگه، بقیه نواحی مغزِ افراد گرفتار به میگرن به نور و صدا حساس تر می شه، چیزی که دلیل خزیدن اونا به مکانی تاریک و ساکت واسه دور شدن از درد می شه. قرار گرفتن در برابر نور باعث می شه عصب بینایی نشونه هایی رو به مغز بفرسته که گیرنده های درد رو فعال می کنه. طبق مطالعه ای در Nature Neuroscience در سال 2010، کارکرد جوری پرقدرته که حتی مبتلایان به میگرن که ذاتا نابینا هستن، اونو تجربه می کنن.

/ healthmag.ir

.

منبع :