: وقتی که ریه شما در حال مقابله س؛ درواقع شما مقابله می کنین. به طور طبیعی بیشتر افراد فکر می کنن مشکلات ریوی مربوط به چگونگی و روش تنفس اونا هستش. اما بعضی از علائم خیلی راحت رو نمی شن. بدن شما می تونه SOS رو به روشای مختلفی به بقیه اعضا بفرستد.

وقتی که ریه شما در حال مقابله س؛ درواقع شما مقابله می کنین. به طور طبیعی بیشتر افراد فکر می کنن مشکلات ریوی مربوط به چگونگی و روش تنفس اونا هستش. اما بعضی از علائم خیلی راحت رو نمی شن. بدن شما می تونه SOS رو به روشای مختلفی به بقیه اعضا بفرستد. شناخت این نشونه ها کمک می کنه تا شما مشکلات ریوی خود رو درمان کرده و کمی راحت تر نفس بکشین.

عادی ترین مشکل ریوی مریضی طولانی انسداد ریویه یا هان COPD که الان چهارمین دلیل اصلی مرگ در دنیاس. مشکلات COPD شامل آمفیزم، برونشیت طولانی، آسم و ورم بافتای مثانه یا تصلب بافت مثانه ایه.

1.شما همیشه بی حال و بدون انرژی هستین:

احساس می کنین واسه انجام فعالیتای روزانه به یه چرت کوتاه نیاز دارین؟

سلولاتون واسه تولید انرژی به اکسیژن نیاز دارن و وقتی که شما اکسیژن کافی دریافت نمی کنین، یه حالت خستگی و کسلی در شما به وجود میاد. از دست دادن ورزش هم باعث بدتر شدن این موضوع می شه. درنتیجه نیروی بدنی و ایستادگی شما واسه فعالیتا روزانه کم میشه.

2. نمی تونین خوب نفس بکشین:

فکر می کنین به دلیل بالا رفتن سنه که نمی تونین خوب نفس بکشین؛ ولی همیشه اینطوری نیس. ممکنه مشکل ریوی داشته باشین پس بهتره به دکتر مراجعه کنین.

3. احساس بهت و گیجی می کنین:

میدونید مغز شما 15 تا 20 درصد اکسیژن بدناتان رو تأمین می کنه. آدم واسه تفکر بهتر به اکسیژن نیاز داره پس اگه ریهاتون اکسیژن به اندازه کافی نگیرن سطح اکسیژن در بدن و سر شما پایین و اندازه در اکسید کربن بالا میره که این باعث گیجی و خواب آلودگی می شه.

4. وزنتون کم می شه و دلیل اونو نمی دونین:

نوع پیشرفته بیماریای ریوی مشکلات خیلی از جمله کاهش وزن رو در بدن به وجود می آورد. ولی همیشه و در همه افراد این جور نیس.

5. دائم و پیوسته سرفه می کنین:

سرفه همراه با تب، خون و مخاط، نگران کننده س، به خصوص اگه سیگار می کشید می تونه از نشونه های برونشیت طولانی یا آمفیزم باشه و اگه این سرفه ها تا سه هفته به طول انجامد و شدید تر شه.

6. درد قفسه سینه دارین:

درد قفسه سینه یه مشخصه از مریضی قلبی است. اما این درد می تونه به ریه هم مربوط باشه. ریه ها اعصاب مربوط به درد رو ندارن. اما التهاب پوشش داخلی ریه به نام پلوریت، می تونه محرک درد باشه.

7. خس خس کردن هنگام تنفس:

این خس خسا وقتی اتفاق میفته که راه های هوایی تنفس شما بسته شده باشه. این انسداد می تونه نشونه آسم یا آمفیزم باشه.

در این باره بیشتر بخونین: نشونه هایی که از کار افتادن ریه رو نشون میدن

منبع :