7 دلیل ادرار کف آلود

تغییراتی مثل سوزش ادرار، تغییر رنگ ادرار، دفع ادرار خونی و بقیه تغییرات در ادرار معمولا باعث ترس و نگرانی افراد می شه. مشاهده ادرار کف آلود هم یکی از این تغییراته.

 

اینجا علل این وضعیت رو با هم بررسی می کنیم تا در صورت روبرو شدن با این تغییر وحشت زده نشیم.

 

همونطور که گفتیم ادرار کف آلود می تونه نتیجه عوامل زیادی باشه. اما عادی ترین دلیل کف در ادرار، دفع ادرار اجباریه. دفع ادرار اجباری و تلاش واسه دفع ادرار باعث ایجاد حبابایی در ظاهر ادرار می شه. اگه وجود حباب و کف بدون تلاش شدید واسه دفع ادرار باشه، دفع پروتئین در ادرار و یا مشکلات کلیوی جدی تر می تونه متهم ردیف دوم باشه.

 

اما لازمه قبل از تصمیم و تشخیص جدی واسه آشنایی بیشتر با علل و عوامل ایجاد این وضعیت، همه مطالب رو در مورد اون بدونین.

 

خیلی وقتا وجود کف در ادرار می تونه به دلیل به کار گیری مواد شوینده باشه. پس در مرحله اول از این واسه مطمئن شین.

 

اگه ادرار کف آلود بازم ادامه داشت، واسه بررسی بیشتر به دکتر مراجعه کنین. با انجام یه آزمایش و تجزیه ترکیبات موجود در ادرار دکتر قادر هستش علل این وضعیت رو خوب مورد بررسی بذاره. در این مورد جمع آوری ادرار 24 ساعته و بررسی اون می تونه یافته های محکم تری رو ارائه دهد. در آخر دکتر ممکنه دلیل این وضعیت رو یکی از موارد زیر تشخیص بده:

وجود پروتئین در ادرار خانمای باردار معمولا از پره آکلامپسی ناشی می شه. پره آکلامپسی وضعیتی در دوران بارداریه که فشار خون زیاد شده و کلیه ها پروتئین دفع می کنن و ورم در انداما ایجاد می شه

الف) علل طبیعی و بدون مشکل

 

1- دفع سریع ادرار

دفع سریع ادرار می تونه باعث ورود حباب هوا در جریان ادرار شه. این وضعیت وقتی ظاهر می شه که بر خلاف احساس پر بودن و باز شدن شدید مثانه، دفع ادرار دیر انجام شه. در این شرایط کف و حباب بعد از چند دقیقه پنهون می شه.

 

2- ادرار تغلیظ شده

ادرار تغلیظ شده همونطور که از اسم اون مشخصه وضعیتیه که درصد آب کمتری در ادرار هست. شایع ترین دلیل این شرایط، دهیدراته و کم بودن آب بدنه. مثل شرایطی که در روزه داری واسه بدن ایجاد می شه. ادرار کف آلودی که به خاطر این ایجاد شه خطرناک نیس و واسه نابود کردن این وضعیت تنها لازمه مقدار بیشتری آب بخورین. اما اگه بازم شرایط تغییر نکرد، دلیل باید چیز دیگری باشه.

 

ب) مشکلاتی که می تونه دلیل ادرار کف آلود باشه:

1- دفع پروتئین در ادرار

کلیه های یه فرد سالم معمولا مقادیر بسیار ناچیزی از پروتئین رو دفع می کنن. اما بیماریا و مشکلات بالینی زیادی وجود دارن که می تونن به حضور مقادیر زیادی پروتئین در ادرار منجر شن. شرایطی که در اصطلاح پروتئینوری می گن. 

 

دفع پروتئین ادراری می تونه نتیجه عوامل زیادی باشه. انجام ورزش سنگین، مصرف مقادیر زیادی غذاهای پروتئینی و یا مکملای ورزشی و هم بیماریایی که منتهی به آسیب به کلیه می شن، می تونه دلیل این دفع پروتئین در نظر گرفته شه.

 

فشار خون بالا و هم دیابت، دو مریضی شایعی هستن که که با ایجاد مشکل در تصفیه کردن  کلیه منتهی به دفع پروتئین در ادرار می شه. درمان این شرایط شک نداشته باشین نیازمند مراجعه به دکتر و و انجام اقدامات درمانیه.

 

بقیه عواملی که منتهی به دفع پروتئین در ادرار می شن شامل ضربه و تروما، مسمومیت با سموم، عفونتا و درمان بیماریایی مثل مولتیپل میلوما و آمیلوئیدوز هستن.

چاقی و اضافه وزن، سن بالای 65 سال، زمینه خانوادگی، بارداری و بعضی گروه های نژادی استعداد بیشتری واسه دچار شدن به پروتئین اوری دارن.

2- پروتئین اوری و پره اکلامپسی در طول بارداری

خیلی وقتا خانمای باردار به دلیل نخوردن آب کافی دهیدراته می شن. طبیعتا نتیجه این دهیدراته شدن، تغلیظ ادرار هستش که می تونه دلیل ادرار کف آلود باشه. اما وجود کف در ادرار می تونه نشونه دفع پروتئین در طول بارداری باشه.

 

وجود پروتئین در ادرار خانمای باردار معمولا از پره آکلامپسی ناشی می شه که نیازمند توجه خاص و درمانه. پره آکلامپسی وضعیتی در دوران بارداریه که فشار خون زیاد شده و کلیه ها پروتئین دفع می کنن و ورم در انداما ایجاد می شه.

 

3- عفونتای مجاری ادراری

وقتی که میکروبایی مثل باکتریا، ویروسا و انگلا به مجاری ادراری حمله می کنن، عفونت مجاری ادراری نتیجه پایانی هستش. شایع ترین علامت وجود عفونت در مجاری ادراری، احساس سوزش در زمان دفع ادراره. اما ادرار کف آلود هم می تونه یکی دیگه از علائم باشه. پس میکروبای تولید کننده عفونت در مجاری ادراری می تونن یکی از دلایل ادرار کف آلود باشن.

 

4- ایجاد سوراخ و فیستول

این شرایط وقتی اتفاق میفته که سوراخ و ارتباطی غیر طبیعی بین مثانه و روده برقرار شه. این وضعیت منتهی به ورود هوا، گازهای روده ای و هم باکتریا از روده بزرگ به مثانه می شه. نتیجه به طور کامل روشنه: ادرار کف آلود و عفونتای ادراری و قبل تر هم گفتیم که عفونتای ادراری خود یکی از دلیلای ادرار کف آلود هستن. این سوراخ و فیستول می تونه آسیب بعضی اعمال جراحی، تومورها و شرایط التهابی مثل مریضی کرون باشه. تشخیص این وضعیت نیازمند عکسبرداری از راه مثانه و میزنایه.

 

5- مشکلات کلیوی

تولید و دفع ادرار نیازمند ورود جریان خون به کلیه و تصفیه اون در سلولای کلیوی و در نتیجه ایجاد ادرار دفعی در مجاری کلیه س. اما هر مریضی که بر کارکرد طبیعی کلیه اثر بزاره، منتهی به ادرار کف آلود و دفع پروتئین می شه. مهم ترین بیماریای ایجادکننده این شرایط دیابت، فشار خون بالا، سنگ کلیه، عفونتای ادراری تکراری، آسیب و ضربه به کلیه و هم بعضی درمانا و داروهای مصرفیه. از علائم و نشونه های بیماریای کلیوی میشه به ورم پاها، خستگی، بی اشتهایی، کمردرد و احساس ضعف اشاره کرد.

 

پس ادرار کف آلود، وجود خون در ادرار و یا تغییر رنگ و بوی ادرار همه از مهم ترین تغییراتی هستن که نیازمند بررسیای بیشتر و در صورت ضرورت درمان هستن.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت