در این مطلب، هفت دلیل اصلی بوی بد دهن توضیح داده شده. تلاش شده روشای جلوگیری از بوی بد و راه های بهبود اونا هم، یادآوری شه.
دستای خود رو جلوی بینی و دهن خود بگیرین و هوای دهن خود رو رها کنین. چه بویی حس می کنین؟ اگه بوی بدی حس کنین، ممکنه دلیل اونو خیلی سریعً وابسته به غذایی که خوردین، بدونین. همه می دونن که پس از خوردن پیاز، سیر، ساندویچ و بعضی غذاهای دیگه، ممکنه دهنمون بوی بدی داشته باشه. اما غیر از غذایی که خوردین، دلایل زیادی وجود دارن که ممکنه عامل این بوی بد باشن.

ممکنه، نبود رعایت بهداشت دهن و دندون، به طور غلط مسواک زدن و یا مصرف سیگار، عامل این بوی بد باشه. در این مطلب، هفت دلیل اصلی بوی بد دهن توضیح داده شده. تلاش شده روشای جلوگیری از بوی بد و راه های بهبود اونا هم، یادآوری شه.

عادات بد در بهداشت دهن و دندون

شاید باور نکنین، اما طبق گفته دکتر مارگارت میشل -دکترای جراحی دهن و دندون- خیلی از افراد حتی قبل از خواب هم دندونای خود رو مسواک نمی زنن! هم اینکه بیشتر اونا، در طول روز فقط واسه یه وعده و اونم واسه ۱۰ ثانیه دندونای خود رو مسواک می کنن.

در واقع، لازمه که دست کم روزی دو بار دندونای خود رو خوب مسواک بزنین. تمیز کردن بین دندانا با نخ دندون و همینطور پاک کردن سطح زبون با به کار گیری مسواک و زبون پاک کن هم پیشنهاد می شه. باقی مونده مواد غذایی در بین دندانا و روی زبون، نه فقط بوی بد دهن رو ناشی می شه، بلکه منتهی به بروز عوامل جدی تری مانند پلاک و بیماریای لثه و دندون هم می شه.

مشکلات دندون که درمان نشده ان

اگه دندانا و یا لثهاتون مشکل دارن، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرده و  مشکلات رو بهتر کنین. دکتر میشل در مورد این مشکلات اخطار میده و میگه: تقریباً هر ضایعه دندانی، می تونه بوی بد دهن رو در آینده منجر شه.

یه دندون عقل نیمه در اومده که تمیز کردن باقیمونده مواد غذایی از کنارهای اون مشکله و یا یه آبسه ساده، می تونن تو یه مدت کوتاه تبدیل به یکی از مهمترین دلایل بوی بدن دهن شما شن.

یکی از مهمترین دلایل بوی بد دهن هم، بیماریای لثه هستن. خیلی از افراد تا وقتی که متوجه بوی بد دهن خود نشن، از ضایعاتی که در لثه شون در حال وقوعه، آگاهی ندارن.

مراجعه تکراری و منظم به دندانپزشک در فواصل وقتی مشخص ( مثلاً هر شش ماه یه بار)، سلامت دهن و دندون و پیشگیری از بوی بد دهن، رو واسه شما به ارمغان می آورد.

خشکی دهن

بزاق دهن، اثرات غذاهای باقیمونده و هم اینکه باکتریایی که از هوا وارد دهن می شن رو پاک می کنه. اگه دهن شما خشک باشه، پلاکا شروع به رشد روی دندانا می کنن. علاوه بر این، کم کم مشکلات بیشتری هم واسه دنداناتون به وجود میان که در آخرً بوی بد دهن رو هم باعث می شه.

تنفس، مصرف بعضی داروا و بیماریای غدد بزاقی، ممکنه از دلایل خشکی دهن باشن. اگه می خواین دهانی خوشبو داشته باشین، باید مراقب خشکی دهن خود باشین. مصرف مایعات -خصوصاً پس از خوردن غذا- بسیار پیشنهاد می شه. اگه احساس می کنین، خشکی دهن شما غیرعادیه، بهتره واسه معاینه به دکتر و دندانپزشک خود مراجعه کنین.

سینوس، مخاط بینی و لوزها

اگه مشکلات سینوسی دارین، ممکنه که مخاط آلوده به گلو برسه و در اثر تنفس در اونجا انباشته شه. در این صورت، این ترشحات انبار شده، بوی بسیار بدی رو از گلو به دهن انتقال میدن. هم اینکه بنا به گفته های دکتر میشل، مواد غذایی و باکتریایی که در لوزهاتون گیر می کنن هم می تونن از عوامل بوی بد دهن باشن. در این صورت ممکنه اثرات تورم در لوزها قابل مشاهده هم باشه که لازمه واسه درمون، هر چی زودتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین.

مشکلات معده

برگشت اسید معده به سمت بالا و ورود اون به دهن یکی از دلایل بوی بد دهانه. دکتر میشل توضیح میده که ریفلاکس معده، می تونه علاوه بر بوی بد دهن، منتهی به حساسیت دندون ها در برابر سرما و گرما و هم اینکه بیماریای سینوسی شه.

غذا خوردن قبل از خواب و بد خوابیدن از عواملی هستن که می تونن منتهی به ریفلاکس معده شن. اما اگه موارد مشکوکی هم در این مورد وجود دارن که شما رو آزار میدن، بهتره واسه حل مشکل به یه متخصص گوارش مراجعه کنین.

سیگار

بوی سیگار، به اندازه کافی بد هست، اما نقش سیگار در بوی بد دهن، خیلی زیاده. وقتی سیگار اینقدر واسه ریهاتون مضره، تصور کنین چه مشکلاتی رو می تونه واسه دهن و دنداناتون به وجود آورد.

دهن شما، اولین جاییه که دود سیگار به اون وارد می شه و همین موضوع آسیبای زیادی رو به دهن شما وارد می کنه که از جمله اونا میشه به خشکی دهن، بیماریای لثه و عفونتای دهانی و سینوسی، اشاره کرد.

اگه شما در حال ترک سیگار هستین، بد نیس که از دندانپزشک خود هم در مورد دریافت برنامه هایی در مورد ترک سیگار و درمانای ضدسیگار، کمک بخواین.

دندونای مصنوعی

دندونای مصنوعی، بیشتر در بوی بد دهن نقش داشتن. اما در بیشتر موارد، دلیل این بوی بد، نبود مراقبت درست از این دندانا هستش.

دکتر میشل در مورد این دندانا میگه: دندون مصنوعی، هیچوقت جانشین دندانامون نمی شن و می تونن محل مناسبی واسه رشد قارچا، پلاکا و باکتریا باشن.

در مورد چگونگی نگهداری از دندونای مصنوعی از دندون دکتر خود سوال کنین. علاوه بر اون باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که لازمه هر پنج تا هفت سال، دندونای مصنوعی خود رو عوض کنین.

منبع : salemzi.com

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری سلامت اکاایران