۷ دلیل اصلی کمر درد

استرس و فشار زیاد می تونه به سفت شدن عضلات برسه و عضلات کمر رو درگیر خود سازه

درد روشیه که بدن از راه اون تلاش می کنه به شما بگه مشکلی در بدن هست و یه تیکه از اون به درستی کار نمی کنه. وقتی که صحبت از کمردرد به میان میاد، ریشه ایجاد اون ممکنه روشن باشه. ممکنه تازگیا تصادف کرده باشین یا یه جعبه سنگین رو از روی زمین بلند کرده باشین. اما اگه کمردرد خود رو بررسی کنین بیشتر می تونین اونو در دسته بندی های جور واجور بذارین و به بهتر شدن شرایط کمک کنین. در این مقاله می خوایم ۷ موردی که کمردرد در مورد بدن شما میگه رو توضیح بدیم.

ممکنه تحت فشار و استرس باشین:

همونطور که میدونید استرس و فشار زیاد می تونه به سفت شدن عضلات برسه و بیشتر عضلات گردن و کمر رو درگیر خود سازه. همین امر موجب می شه این قسمتای بدن دچار اسیب شن. اضطراب هم می تونه به اسپاسم کمر منجر شه. اگه احساس کردین که استرس و فشار به بدنتون آسیب وارد می کنه، تلاش کنین بعضی از تکنیکای آروم سازی مثل مدیتیشن یا تنفس عمیق رو در برنامه روزانه خود بذارین. تحقیقات انجام شده نشون میده که انجام منظم یوگا یا کششای فشرده به بهبود کمردرد و کاهش اون کمک می کنه.

به فناوری معتاد شدین:

اگه شمام جزو آدمایی هستین که ساعتا پای گوشی یا تبلت می شینن باید بدونین که ممکنه به کمردرد و درد گردن گرفتار شید. خم کردن گردن و شونه ها می تونه ۶۰ پوند وزن اضافی روی ستون فقرات وارد کنه و کم کم وضعیت بدن رو عوض کنه. همین امر ممکنه به کمردرد منجر شه. اگه نمی تونین دست از بازی با موبایل و تبلت وردارین، تلاش کنین این وسایل رو در سطح چشم نگه دارین و از خم کردن گردن و شونه ها دوری کنین.

به درستی نمی شینین:

وقتی که در حال کار با گوشی هوشمند خود هستین یا تلاش می کنین سر میز بشینین باید وضعیت بدن خود رو مورد بررسی بذارین. نشستنای نادرست و البته دراز مدت می تونه باعث ایجاد کمردرد شه. اینکار به خاطر افزایش مقدار فشار یا تنشیه که روی استخوانا، مفاصل، رباطا و دیسکای بین مهره ای وارد می شه. ترک شغل شاید گزینه مناسبی نیس اما شما می تونین وضعیت خود رو بهتر کنین. تلاش کنین ساق دست خود رو به صورت موازی با کف اتاق نگه دارین، سر خود رو در راه نیم تنه بذارین، کمر خود رو پشتیبانی کنین و رانا رو موازی کف اتاق نگه دارین.

ممکنه نوزاد تازه متولد شده داشته باشین:

در ۸۰ درصد موارد مادرانی که تازه صاحب بچه شدن از کمردرد هم رنج می برن. این موضوع به خاطر استرس و فشاریه که در طول دوران بارداری روی بدن وارد شده. هم اینکه عادتای نادرست مراقبت از بچه هم می تونه اینجور دردی رو بدتر کنه. مثلا گرفتن بچه با یه دست باعث ایجاد نبود تعادل در بدن می شه و می تونه روی انحنای طبیعی ستون فقرات تاثیر بزاره. اگه نوزاد تازه متولد شده دارین، تلاش کنین به هنگام مراقبت از اون، وضعیت بدن خود رو خوب حفظ کنین

نبود تعادل عضلات در بقیه قسمتای بدن دارین:

هر چیزی رو که در بدن اتفاق می افته به همدیگه وصل و ربط داره. کمردرد شمام ممکنه به خاطر همسترینگ سفت یا عضلات شکمی ضعیف باشه. اگه بقیه عضلات بدن به درستی کار نکنن، ممکنه کل کارکرد بدن رو تحت تاثیر خود بذارن. همین امر موجب می شه عضلات کمر کارای بیشتری نسبت به شرایط معمولی بکنه تا ستون فقرات رو در وضعیت درست بذاره یا بدن رو به درستی حرکت دهد. ممکنه واسه برطرف کردن اینجور مشکلاتی به دکتر متخصص نیاز داشته باشین.

ممکنه دیسک برآمده یا پاره داشته باشین:

دیسک بین مهرها به ستون فقرات کمک می کنه کار خود رو به درستی بکنه و به عنوان جذب کننده شوک عمل می کنه اما با گذشت زمان این دیسکا ممکنه صاف شن یا به خاطر روند پیری، بعضی از حرکات خاص یا سابقه خانوادگی در مورد بیماریای مربوط به دیسک، پاره گردند. این موضوع همیشه باعث ایجاد درد نمی شه اما وقتی که اینجور شرایطی اتفاق میفته، ممکنه بسیار ازاردهنده باشه. وقتی که دیسک برآمده مقصر اصلی کمردرد شماس، دکتر بیشتر داروهای بدون نسخه؛ بسته یخ یا مواد گرم و درمان فیزیکی رو پیشنهاد می کنه.

شرایط حادی در حال رخ دادنه:

پانکراتیت، زخم معده یا حتی عفونت کلیه می تونه باعث ایجاد درد در کمر شه. سرطان هم ممکنه به کمردرد منجر شه. هم اینکه ممکنه به شرایطی گرفتار شده باشین که به اون استئومیلیت می گن. استئومیلیت عفونت ستون فقراته. بیشتر کمردردها خود به خود و در طول شش هفته بهبود پیدا می کنن.

اما اگه کمردرد شما در این بازه وقتی بهبود پیدا نکرد یا روز به روز بدتر شد، بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین. بقیه مواردی که باید روش زوم بشه در برگیرنده تب، بی حسی و بی حسی در ناحیه مقعدی و از دست دادن کنترل روده یا مثانه س. اگه ستون فقرات شما در ناحیه و نقطه خاصی به لمس حساس شده یا اگه افتادین و یه جور تروما رو تجربه کردین بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین. اگه نمی تونین حرکت کنین حتما با دکتر متخصص صحبت کنین.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا